See metenamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "methenamine"
},
"expansion": "English methenamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English methenamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "metenamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "metenamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "metenamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "metenamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "metenamiinihippuraatti"
}
],
"glosses": [
"methenamine"
],
"id": "en-metenamiini-fi-noun-aqgADs7l",
"links": [
[
"methenamine",
"methenamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmetenɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞t̪e̞nɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "metenamiini"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "metenamiinihippuraatti"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "methenamine"
},
"expansion": "English methenamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English methenamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "metenamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "metenamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "metenamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "metenamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "metenamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "metenamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "metenamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/5 syllables"
],
"glosses": [
"methenamine"
],
"links": [
[
"methenamine",
"methenamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmetenɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞t̪e̞nɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "metenamiini"
}
Download raw JSONL data for metenamiini meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.